סקירת טבעות יהלומים יוקרתיות

סקירת טבעות יהלומים יוקרתיות

ריכזנו לכם את המאפיינים החשובים שכדאי לדעת, לפני שקונים טבעות יהלומים.

חיתוך וצורת היהלום

החיתוך של היהלום הוא הפרמטר הכי חשוב מכיוון שהוא בעל ההשפעה הגדולה ביותר על יופיו ועל הניצוץ שלו. החיתוך למעשה מתייחס לפרופורציות של היהלום וליחס בין קוטר היהלום לבין עומקו. גורמים אלו אולי נראים קטנים, אבל הם חשובים כי הם קובעים את יופיו ומחירו של היהלום. החיתוך משפיע כיוון, שככל שהוא אידיאלי יותר כך הוא מחזיר את האור שנכנס ליהלום יותר טוב.

החיתוך בעל הפרופורציות הטובות ביותר נקרא ליטוש בריליאנט שיוצר יהלום בעל 57 פאות. עם זאת ישנן צורות נוספות של ליטושים, כאשר המטרה היא לנצל את חמר הגלם בצורה הטובה ביותר.

ראוי לציין שחיתוך היהלום וצורת היהלום אלו הם שני דברים שונים. חיתוך היהלום נוגע לתכונת החזרת ופיזור האור שלו ומבוסס על גורמים כמו סימטריה, ליטוש ופרופורציות, וצורת היהלום מתייחסת לצורת המתאר של היהלום, כלומר עיגול, אליפסה, ריבוע, טיפה, מלבן, לב וכן הלאה. כאשר מדובר בצורה, רוב האנשים נוטים להעדיף את היהלום העגול על פני סוגים אחרים. את צורת היהלום יש לבחור פשוט לפי טעם וההעדפה.

צבעי יהלומים

לא כולם יודעים אבל זה מאוד נדיר למצוא יהלום נטול צבע, ולכן היעדר צבע הוא אחד הפרמטרים שקובעים את שווי היהלום. כאשר אתם קונים יהלום, הצבע שלו צריך להיות שיקול מרכזי, מה גם שהצבע ישפיע על המחיר אז כדאי לקחת אותו בחשבון. יהלומים חסרי צבע הם מהסוג הנדיר והיקר ביותר, אחריהם יש יהלומים חסרי צבע כמעט ולבסוף יהלומים בצבע קלוש שהם הבחירה של רוב האנשים, מכיוון שהיא יותר ידידותית לתקציב.

צבעי היהלום מדורגים על פי האותיות הלטיניות D-Z. האות D מסמלת את יהלום שקוף כמים, בעוד שהאותיות Y-Z מסמלות יהלומים בגוון צהוב. כתוצאה מכך יהלומים שמדורגים עם האות D נחשבים ליקרים ביותר, וככל שהדירוג יורד כך יורד גם המחיר בהתאם.

יהלומים מגיעים בספקטרום של צבעי הקשת – אדום, כתום, צהוב, ירוק, כחול, ורוד, סגול ועוד. יהלומים אלו ידועים כיהלומים צבעוניים. רק אחד מתוך עשרת אלפים יהלומים יהיה בעל צבע טבעי וככל שהצבע עז יותר, כך היהלום יהיה נדיר ויקר יותר. יהלומים צבעוניים נחשבים ליקרים במיוחד, הצבעים שלהם מדורגים בסולם נפרד והנדירים שבהם יכולים להיות בעלי ערך רב יותר מיהלומים לבנים.

בהירות

בהירות היהלום נקבעת בהתאם להערכת פגמים קטנים על פני שטח היהלום ובתוכו. היופי של היהלום אינו נפגע בשום צורה בגלל הפגמים הללו, וברוב המקרים גם אי אפשר לראות אותם כלל בעין לא מזוינת. חשוב לזכור שפגמים אלו מקנים ליהלום את ייחודו, אף יהלום אינו מושלם, כל יהלום ייחודי בפני עצמו, מה גם שיהלומים מיוצרים מתחת לאדמה בתנאים של לחץ עצום וחום, לכן פגמים טבעיים יהיו בלתי נמנעים.

כדי לקבוע את דרגת הבהירות של היהלום, או הניקיון שלו לצורך העניין, יש לקחת בחשבון כמה גורמים והם: מספר הפגמים, גודל הפגמים, מיקום הפגם, ברק הפגם וצבע הפגם. יהלומים בדרגת FL (ללא פגמים חיצוניים) ובדרגת IF (ללא פגמים פנימיים) יהיו היפים והנדירים ביותר. יהלומים בדרגת VVS1 ו- VVS2 אלו יהלומים באיכות מעולה עם פגמים זעירים מאוד.

קראט

כאשר קונים טבעות יהלומים יוקרתיות אי אפשר להתעלם מהמושג "קראט", רבים טועים לחשוב שמדובר בגודל היהלום, כאשר למעשה הקראט מתייחס למשקל שלו. רצוי להבין שמשקל הקראט אינו קשור לנצנוץ, הנצנוץ של היהלום קשור לאופן החיתוך שלו, ככל שהחיתוך יהיה מדויק יותר כך היהלום יותר ינצנץ. לקראט יש השפעה גדולה על המחיר של הטבעת, זה נכון, אבל אם אתם רוצים טבעת יהלומים שמנצנצת למרחקים, עליכם לשים לב לחיתוך כי הוא הפרמטר שממקסם את הניצוץ.

קראט 1 שווה ל-200 מיליגרם מהמשקל האמיתי בערך, בפורמט עשרוני משקלו יהיה 0.2 גרם. כך שיהלום 5 קראט ישקול גרם אחד בלבד. מטבע הדברים, ככל שהיהלום יהיה גדול יותר כך משקלו יהיה גדול יותר והוא יעלה יותר, אך המחיר מושפע גם מפרמטרים אחרים של איכות.

צבע המתכת

דבר נוסף שמשפיע על יוקרת הטבעת הוא המתכת. סוג וצבע המתכת אלו גם מאפיינים שמשפיעים על היוקרה, ובכוחם להחמיא, או לחלופין לגרוע, מהיהלום שבחרתם. יש סוגים שונים של מתכות כמו למשל זהב צהוב, זהב לבן ואפילו פלטינה, לכל סוג יש את המאפיינים הייחודיים רק לו וככל שהמתכת תהיה איכותית ויוקרתית יותר כך תהיה השפעה על המחיר של הטבעת ועל הנראות שלה.

מלבד ביטוי שמסמל את משקל היהלומים, קראט גם מסמל את דרגת הטוהר של מתכת הזהב והוא מתייחס לערכו של הזהב בתוך הסגסוגת, כאשר הדרגה המקסימלית היא 24 קראט. 24 קראט זו מתכת שמכילה 99.9% זהב. ככל שהקראט יורד, כך גם יורדת תכולת הזהב בתוך הסגסוגת בהתאם.

לסיום, רכישת טבעות יהלומים זו אחת ההשקעות הגדולות ביותר שתעשו בחייכם, לכן שימו לב לכל הפרטים הקטנים, וקנו במקום מוכר ובעל מוניטין שייתן לכם תעודה גמולוגית שמפרטת את התכונות השונות של היהלום שבחרתם.