סקירת סוגי אבני חן

סקירת סוגי אבני חן

רוב אבני החן נמצאות במעמקי האדמה, בנחלים ובנהרות, ערכן נקבע בהתאם למשקלן, שקיפותן וניקיונן. אבני חן שונות זו מזו בדרגת קשיותן ובמבנה שלהן. את צבען השונה אבני החן מקבלות בזכות ריכוז של תחמוצת מתכתית שקיים בהן.

סוגים של אבני חן

יהלום

יהלום הוא המינרל הקשה והמבריק ביותר שמקורו בפחמן נקי. דרגת הקשיות שלו היא 10 בסולם מוס, שזו דרגת הקושי הגבוהה ביותר של חומרים הקיימים בטבע. המבנה של היהלום גבישי ולמראית עין הוא נטול צבע, למרות שישנם גם יהלומים צבעוניים, אך הם יותר נדירים.
315007-rings-diamond-yellow-gold-diamondhvs-2.jpg (169 KB)

 

ספיר

ספיר היא אבן חן של המינרל קורונדום ולו מגוון של צבעים. הגוונים האדומים של המינרל קרויים אבן אודם ושאר הגוונים מכונים אבן ספיר. אבן ספיר נמצאת בתוך סלעים וחלוקי נחל, והיא שניה בדרגת קשיותה לאחר היהלום. צבעה האופייני של אבן זו הוא כחול.

316765-gemstone-rings-yellow-gold-sapphire-1 (1)

 

אודם (אבן רובי)

אחת מאבני החן היקרות ביותר שקיימות. שמה הוא נגזרת של צבעה והיא אחד מסוגי המינרל קורונדום, מינרל ששני ליהלום בדרגת קשיותו. היא לא זוהרת כמו יהלום אך צבעה האדום העז גרם לאמונה שבוערת בתוכה להבה. הגוונים שלה נעים בין סגול לאדום עז וניתן למצוא גם אבני אודם ורודות. כאשר מדובר באבן אודם איכותית, היא עשויה להיות יקרה יותר מיהלום.
316760-gemstone-rings-yellow-gold-ruby-1 (1)

אקוומרין

אבן חן בגוון תכול יפיפה, ממשפחת המינרל בריל. את שמה קיבלה מצבעה הכחול – ירוק שדומה מאוד לגווני הים. זו אבן החן הרשמית של מדינת קולורדו ויש שמייחסים אותה לאבן המקראית תרשיש.

7100025 (1)

 

קוורץ

קוורץ הוא מינרל סילקטי, הנחשב לאחד המינרלים הנפוצים ביותר בקרום כדור הארץ. צורתו גבישית וכל גביש מסתיים בפירמידה בת 6 צלעות. קוורץ מצוי בסלעי יסוד (גרניט), סלעי משקע (אבן גיר), וסלעים מותמרים (שיסט), בטבע צבעו שקוף, והסוגים השונים של מינרל זה נבדלים בצבעים שלהם.

ברקת (אמרלד)

ברקת היא אבן חן ירוקה שנוצרה מהמינרל בריל. את צבעה הירוק קיבלה כתוצאה מחדירת ונדיום וכרום לתוך הגביש. המבנה שלה גבישי, והיא מוכרת גם בשמות אִזמרגד ואמרלד. היא נחשבת לאחת האבנים היקרות ביותר שישנן והיא מוכרת כבר מימי קדם בתרבויות עתיקות.

אחלמה (אמטיסט)

אבן אחלמה מוכרת גם בשם אמטיסט. זו אבן ייחודית ממשפחת הקוורץ וצבעה נע בין סגול לשקוף. המבנה שלה גבישי ומייחסים לה סגולות ריפוי. ניתן למצוא אותה בסלעי גרניט ומקורה בהודו, ברזיל ואפריקה.

7100013 (1)

פנינה

אבן חן נפוצה שנוצרת בתוך צדפות וקונכיות של חלזונות. מקורה ביולוגי ולא מינרלי בשונה מאבני חן אחרות, והיא עשויה מחומרים אורגניים שמפרישות רכיכות, כתוצאה מגירוי שחודר לפנים הצדפה. ההפרשות נערמות זו על זו עד שנוצר כדור לבן, מבריק ומדהים ביופיו.

אלמנדין

מוכרת גם כאלמנדיט בטעות, והיא מינרל ששייך לקבוצת הגארנט. צבעה אדום עמוק עם נטייה לסגול. מבנה האבן הוא גבישי והקשיות הגבוהה שלה יחסית, לצד הגוונים האדומים שלה, הפכו אותה לאחת מאבני החן הפופולריות שישנן.

ספינל

ספינל הוא מינרל וגם אבן חן אשר יש לו היסטוריה ארוכה, בעבר נהגו לשבץ את האבן הזו בכתרים של בני מלוכה. היא נפוצה במגוון גוונים ביניהם אדום, כחול, חום, ירוק, שחור וסגול. מקורה בסרי לנקה, תאילנד וברזיל. היא מאופיינת עם תכונות של שלווה.

ג׳ספר

היא מוכרת גם בשם ישפה והנה אחת מאבני החושן. אבן ג'ספר היא מינרל בצבעים אדום, צהוב, חום וירוק, ובמקרים נדירים גם בצבע כחול. שמה הלועזי מגיעה בשל החברבורות שעליה, היא חלקה ודרגת הקשיות של היא 7 בסולם מוס. נעשה בה שימוש בתקופות קדומות והיא קלה לליטוש.

טופז

מינרל שקוף שזיהומים מוסיפים לו צבע, אחד הצבעים הנפוצים שלו הוא צהוב. לעיתים הוא מתגבש גם בצבע כחול ולעיתים נדירות ניתן להשיג גם בצבע ירוק. מקורה של אבן טופז בסלעי יסוד חומציים כמו גרניט והיא נחשבת לפופולרית מאוד בתעשיית התכשיטים.

סיטרין

מקור שמה של אבן זו הוא מהמילה סיטרון אשר הפירוש שלה הוא לימון. הסיטרין היא מינרל, ממשפחת הקוורץ, בעלת גוון צהוב. היא נחשבת לאבן מאוד פופולריות בעולמות האופנה והסטייל, וכיום כמעט שלא ניתן למצוא אותה בצורתה הטבעית.

אבן ענבר (אמבר)

אבן זו נוצרת משרף עצים שעבר תהליך ארוך של התאבנות. השם שלה מגיע מצבעה, שהוא גוון של צהוב זהבהב. אבן זו זמינה גם בצבעים יותר נדירים של כחול או ירוק. מיוחסות לה תכונות של ריפוי והיא אחת מאבני החן הנדירות שישנן. בשונה מאבני חן אחרות, מקורה ביולוגי והיא אינה מינרל.

יוניקייט

אבן זו משלבת בתוכה שני צבעים, ורוד וירוק זית שמתערבבים אחד עם השני בצורות שונות. היא נמצאה לראשונה בהרי יוניקאס שבצפון קרוליינה, ארה"ב ומשם קיבלה את שמה. היא איננה נחשבת ליקרה במיוחד והיא משמשת לתכשיטים וקישוטים מסוגים שונים.

מונסטון

מונסטון זהו מינרל שמשמש גם כאבן חן. אבן הירח נחשבת לקדושה בהודו. צבעה לבן כמו פנינה אך לעיתים משלבת גם גוונים של אפור, כתום וחום. כמו כן יש אבני מונסטון שקופות עם ברק כחלחל שנחשבות לבעלות ערך ויוקרתיות. דרגת הקשיות שלה היא 6-6.5 בסולם מוס ושמה נגזר מהאפקט האופטי שנוצר בעת חשיפתה לאור.

גארנט

מינרל שצבעו הנפוץ ביותר הוא אדום וממנו נוצרות אבני חן שונות שנבדלות זו מזו בשמן ובגוונים שלהן. ניתן למצוא אבני גארנט בשלל צבעים ביניהם שקוף, חום, שחור, כתום, אדום, סגול, צהוב וירוק. מקור השם לטיני וניתן לה כי מתארת את גרגריו של פרי הרימון.

אגת

אגת זו אבן ממשפת הקוורץ והיא מאופיינת עם קשת רחבה של צבעים ופסים בכל מיני צורות. רוב אבני האגת חלולות מבפנים וכאשר חותכים אותן בצורה מסוימת המראה שלהן מרהיב. מקור השם של האבן מגיע מהשפה היוונית והמשמעות היא מאושר.

אופאל

אופאל זהו מינרל אמורפי אשר מכיל בין 6 ל- 10 אחוז מים. כאשר המים מתנדפים נוצר ג'ל צורני אשר יוצר משחק צבעים. כתוצאה מכך זו אבן חן מאוד מבוקשת. הייחודיות של האבן היא בצבעוניות שלה, וככל שהבסיס כהה ויש יותר צבעים כך האבן תהיה יותר יקרת ערך.

אבן עין הנמר (טייגר איי)

שייכת למשפחת אבני הקוורץ והגוון הנפוץ ביותר שלה הוא צהוב - זהב בשילוב עם חום. זמינה גם בגוונים כהים של אדום, כתום וחום. בימי הביניים האמינו שאבן זו מגינה מפני כישוף ועין הרע והיה נהוג לענוד אותה כדי להתגונן מסכנה.